BRATISLAVA TRIP: Hrad

Ahojte :)

Kto ma sleduje na soci├ílnych sie┼ąach, tak si ur─Źite v┼íimol, ┼że som bola na p├ír dn├ş v Bratislave. Mo┼żno si poviete, ┼że je to iba Bratislava, no aj v takej oby─Źajnej Bratislave sa d├í n├íjs┼ą nie─Źo kr├ísne, zauj├şmav├ę. Na Slovensku je mno┼żstvo kr├ísnych k├║tov, ktor├ę m├ílokto pozn├í. Dokonca aj v Bratislave sa n├íjdu miesta, kde ste mo┼żno ani neboli, pokia─ż nie ste z Bratislavy. Ka┼żd├Ż z n├ís m├í Bratislavu zaznamenan├║ v hlave ako bet├│nov├ę miesto, kde nie je ┼żiadna zele┼ł, ni─Ź zauj├şmav├ę okrem centra. ├üno, centrum je zauj├şmav├ę. V┼íade obchody, bet├│n a n├íkupn├ę centr├í. To je centrum Bratislavy. Ale sk├║sili ste nav┼ít├şvi┼ą nejak├ę zelen├ę miesta? N├íjs┼ą nie─Źo extra v Bratislave? Ja som za tieto tri dni pre┼íla nieko─żko miest a dnes v├ím uk├í┼żem prv├ę miesto, kde som bola. V bl├şzkych d┼łoch bud├║ vych├ídza┼ą e┼íte ─Źl├ínky, ktor├ę bud├║ pr├íve z Bratislavy. To by sta─Źilo na ├║vod a ideme sa pozrie┼ą, kde som bola :) 

Dnes zostaneme e┼íte na bet├│ne a to pri hrade, ktor├Ż je sn├í─Ć najviac nav┼ítevovan├í pamiatka na Slovensku. Ani sa ne─Źudujem. Je naozaj kr├ísny a m├┤┼żeme by┼ą py┼ín├ş, ┼że nie─Źo tak├ę m├íme pr├íve na Slovensku. Viem, ┼że na Slovensku je mno┼żstvo pamiatok, ktor├ę za to stoja, no tento hrad za to stoj├ş. 
 Najsk├┤r si povieme aj ─Źosi z hist├│rie, ─Źo m├┤┼żete n├íjs┼ą aj na internete:

Bratislavsk├Ż hrad je s├║bor stavieb v historickom are├íli, ktor├Ż zaber├í vrchol n├ívr┼íia na juhoz├ípadnom ostrohu malokarpatsk├ęho chrbta na ─żavom brehu Dunaja v Bratislave. Hradu dominuje monument├ílna stavba b├Żval├ęho kr├í─żovsk├ęho pal├íca tvoriaca neodmyslite─żn├║ panor├ímu hlavn├ęho mesta Slovenska. Svoj├şm z├ístojom v dejin├ích Ve─żkej Moravy, Uhorska, ─îesko-Slovenska a modern├ęho Slovenska predstavuje Bratislavsk├Ż hrad v├Żznamn├Ż pam├Ątn├şk spolo─Źensko-historick├ęho v├Żvoja v tejto oblasti. 

Nov├ę obdobie nastalo v dejin├ích hradu v p├Ą┼ądesiatych rokoch 20. storo─Źia. Po predch├ídzaj├║com statickom a archeologickom prieskume sa prist├║pilo k z├íchrane hradn├Żch ru├şn. Po rokoch rekon┼ítruk─Źn├Żch pr├íc sa hrad op├Ą┼ą zaskvel vo svojej niekdaj┼íej kr├íse. Pripadla mu ─Źes┼ą zap├şsa┼ą sa do novodob├Żch dej├şn, tentoraz spolo─Źn├ęho ─Źesko-slovensk├ęho ┼ít├ítu. V obnoven├Żch priestoroch, v tzv. Sieni feder├ície, bol 30. okt├│bra 1968 podp├şsan├Ż Z├íkon o federat├şvnom usporiadan├ş ─îSSR. Bratislavsk├Ż hrad nemohli ob├şs┼ą ani udalosti s├║visiace so vznikom s├║─Źasnej Slovenskej republiky. E┼íte pred jej vyhl├ísen├şm bola 1. septembra 1992 v b├Żvalej Rytierskej s├íle (dnes Sie┼ł ├║stavy) sl├ívnostne podp├şsan├í ├Üstava Slovenskej republiky. V marci 1993 sa na hrade konala inaugur├ícia prv├ęho prezidenta Michala Kov├í─Źa. V tejto s├║vislosti treba spomen├║┼ą, ┼że hrad sa na ist├Ż ─Źas stal s├şdlom hlavy n├í┼ího ┼ít├ítu. Poslednou v├Żznamnou udalos┼ąou spojenou s Bratislavsk├Żm hradom bolo stretnutie najvy┼í┼í├şch predstavite─żov Spojen├Żch ┼ít├ítov americk├Żch a Ruska, prezidentov oboch kraj├şn Georga Busha a Vladimira Putina, ktor├ę sa tu uskuto─Źnilo 24.2.2005 v r├ímci podujatia Slovakia Summit 2005. V roku 2010 bol Bratislavsk├Ż hrad opraven├Ż a dostal nov├║ tv├ír.


Naposledy ke─Ć som tam bola, tak za hradom bola ve─żk├í jama, kde sa na┼íli nejak├ę skameneliny a viem, ┼że okolo toho bolo ve─żk├ę hal├│. Dnes tam stoj├ş kr├ísna z├íhrada, park. Ve─ża kvetov, pripraven├ę font├íny a v┼íetko vyzeralo ve─żmi luxusne. Mne sa toto ve─żmi p├í─Źi a som rada, ┼że to prisp├┤sobili k hradu. Nie je to ani modern├ę, ani historick├ę. V┼íetko to kr├ísne do seba zapad├í. JA som bola ve─żmi prekvapen├í, ┼że niektor├ş ─żudia to kritizovali. Som z├ístanca historick├Żch veci. ├üno, treba si hist├│riu v├í┼żi┼ą a mali by sme ju zachova┼ą pre ─Ćal┼íie gener├ície. Treba si uvedomi┼ą, ┼że aj na┼íe ─Źasy raz bud├║ hist├│riou a aj my mus├şme nie─Źo zanecha┼ą. Raz sa mo┼żno na┼íe deti bud├║ u─Źi┼ą o tom, ┼że za koho sa renovovala hradsk├í z├íhrada. Mo┼żno sme pr├íve dnes spravili kus hist├│rie.


Aj minule, aj teraz som ve─żmi rada nav┼ít├şvila t├║to na┼íu slovensk├║ p├Żchu. Do koment├íra mi m├┤┼żete nap├şsa┼ą ─Źi ste boli niekedy na hrade alebo ─Źi sa chyst├íte? Ak ste tam boli, tak mi aj nap├ş┼íte va┼íe dojmy, rada si pre─Ź├ştam. Te┼í├şm sa na va┼íe koment├íre. 

xoxo
A─Ćka

Komentáre

 1. Mne sa hrad nejak extra nep├í─Źi, mysl├şm, ┼że na Slovensku s├║ kraj┼íie pamiatky a dokonca aj mest├í ako Bratislava. Bola som tam iba raz e┼íte zo ┼íkoly a aj teraz som sa p├írkr├ít chystala, ale nikdy ne┼íla :D zato m├ím na neho v├Żh─żad ka┼żd├Ż de┼ł z bytu.

  Daniela

  Odpoveda┼ąOdstr├íni┼ą
 2. Zde jsem byla i j├í. Hrad je moc p─Ťkn├Ż ale i celkov─Ť are├íl kolem, v├Żhled na Bratislavu nem├í chybu. No, ur─Źit─Ť bych sem ┼íla klidn─Ť znova nebo┼ą tenkr├ít je┼ít─Ť nebyla zahrada a ta je podle tv├Żch fotek kr├ísn├í. Rozhodn─Ť m├şsto na Slovensku kter├ę stoj├ş za to ho nav┼ít├şvit.

  Odpoveda┼ąOdstr├íni┼ą
  Odpovede
  1. Mus├şm iba s├║hlasi┼ą :) Z├íhrada je nov├í, p├ír mesiacov funguje :)

   Odstr├íni┼ą
 3. mne sa Bratislavsk├Ż hrad ve─żmi p├í─Źi...je to kr├ísne miesto, s pekn├Żm v├Żh─żadom, a tieto nov├ę barokov├ę z├íhrady s├║ k nemu ve─żmi kr├ísne doladen├ę. ─Żudia ich kritizovali, preto┼że je tam e┼íte m├ílo zelene, a treba po─Źka┼ą k├Żm vyrast├║ zasaden├ę stromy tro┼íku viac. Ale ako vrav├ş┼í, mne sa p├í─Źili aj tak :)
  MakeUpByVeo

  Odpoveda┼ąOdstr├íni┼ą
 4. Pr├íve dnes som bola s kamo┼íkou v Bratislave, tak├í prech├ídzka po Starom meste. Na hrade som bola ke─Ć som bola mal├í :D Kr├ísne fotky aj ─Źl├ínok ♥
  Girl with pink nails

  Odpoveda┼ąOdstr├íni┼ą
  Odpovede
  1. Tak to ste museli ma┼ą kr├ísne :) Star├ę mesto je dobr├ę :)
   ─Äakujem :)

   Odstr├íni┼ą
 5. Pod─ża m┼ła je Bratislava pekn├ę mesto, nech si hovor├ş kto chce ─Źo chce. :) N├íjdu sa tam pamiatky, n├ímestia, font├íny, obchody, m├║ze├í, z├íhrady. Hrad je kr├ísny, to m├í┼í pravdu. Bola som na ┼łom dvakr├ít, no e┼íte vtedy neboli z├íhrady/n├ídvorie za hradom. Vlastne som ani netu┼íila, ┼że sa nie─Źo tak├ęto chyst├í a ┼że to tam je. No je to naozaj n├ídhern├ę, kr├ísne fotky. ♥
  SweetSunshine

  Odpoveda┼ąOdstr├íni┼ą

Zverejnenie komentára