Bubbleology

Ahojte :)


Dnes je tu sľúbený článok. Pozrieme sa na zúbok jednej veci. Každý z vás určite pozná snáď najslávnejší čaj. Priznám sa, že som si zo začiatku myslela, že je to džús :D :D :D Vážne ... Až jedna youtuberka ma dala do obrazu, keď rozprávala o ňom. Dobré zistenie, nie ? Takže tento najslávnejší čaj pozná každý. Fakt si nemyslím, že niekto nevie o čom idem rozprávať. Čo sa dnes dozviete ? Ja som hľadala po internete a našla som pár vecí, ktoré by som zverejnila aj vám. Možno sa niečo dozviete, možno nie. Možno ste tak múdry, že je toto všetko pre vás dávno známe. :) Takže to berte s rezervou ... 

Kedy začal tento príbeh ??? :) 

Na stránkach nájdete, že svojho zakladateľa volajú "profesor A". Tento profesor sa presťahoval z Londýna do New Yorku. Tam sa zamiloval do Bubble tea. Hneď po návrate do Londýna zistil, že takýto čaj nie je vôbec známy na Britských ostrovoch. Tam, kde je doslova pitie čaju tradíciou. :) Samozrejme,to nemohol tak nechať. A ani nenechal ... Začal sa učiť a nasávať všetky informácie, postupy a objavoval tradičné prísady. Naučil sa všetko čo mohol a to bol začiatok. 


Odkiaľ pochádza bubble tea ??? 

V 80. rokoch lemovali stánky s osviežujúcim čajom celé tchaj-wanské mestá a majitelia sa pretekali o zákazníkov, pracujúcich ľudí, ktorí sa po namáhavom pracovnom dni tešili na lahodné osvieženie. Vtedy sa jedna z majiteliek takéhoto stánku stala obzvlášť úspešnou, začala totiž pridávať do svojich čajov ovocné príchute. Zakrátko sa o jedinečnej inovácii dozvedeli ostatní konkurenti a ovocné príchute sa stali neoddeliteľnou súčasťou bubble tea.
V roku 1983 Liu Han-chieh predstavila Tchaj-wanu studený ovocný čaj obohatený o šťavnaté tapiokové perly, ktoré sa usadzujú na dne priesvitného pohára. A náš bubble tea bol na svete! Názov bubble tea však nepochádza od tapiokových guľôčok usadených na dne pohára, ale od bubliniek v pene, ktorá sa tvorí na povrchu bubble tea a je výsledkom energického miešania počas prípravy. Bubble tea je známy aj ako „boba“ tea.

Čo sú tapiokové perly ??? 

Tapiokové perly pripomínajú svojou konzistenciou gumených medvedíkov, obsahujú sladké zemiaky, koreň manioku a hnedý cukor. Tapioka je vyhľadávanou ázijskou surovinou a podľa ingrediencií môže mať čiernu, bielu alebo priesvitnú farbu. Chutné tapiokové guľôčky sa dajú vysať hrubou slamkou !!! 

Bubble tea možno poznať aj pod inými menami. Akými ??? Boba drink, pearl tea drink, boba ice tea, boba, boba nai cha, zhen zhou nai cha, pearl milk tea, pearl ice tea, black pearl tea, tapioca ball drink, BBT, PT, pearl shake, QQ (čo po čínsky znamená žuvací), a pravdepodobne má ešte mnoho ďalších synonym.

Ja som osobne nemala tento čaj. No počula som len  chvály. Ak budem mať možnosť určite si dám. Ja bývam v takej menšej diere, že tu asi ani nie je nejaký stánok. Takže keď pôjdem do OC v BA alebo v nejakom veľkom meste, tak nebudem váhať. Mali ste ho už ? Aký máte názor vy ??? :) Dúfam, že sa vám článok páčil a teším sa na ďalší :) 

xoxo
Aďka 12 komentárov:

 1. Mne osobne Bubbleology nechutí. Stále som počúvala iba veci typu, aké je to úžasné, tak som sa to rozhodla vyskúšať - a výsledok ma dosť sklamal. No nechcem ťa odrádzať, každý má predsa iné chute :)
  http://zoniaworld.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. to vážne ? :O Aj ja počujem len kladné názory ...

   Odstrániť
 2. Nikdy ma to nelákalo. Ďalšia vec okolo ktorej je povyk, a potom prídu narad nemainstreamoví ľudia, ktorí to uvedú na pravú mieru. Vraj je to nič moc a toho sa držím, neplánujem to ochutnať. Neláka ma to ani len z obrázkov. Ale tak koľko ľudí toľko chutí, pravda?!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. úplne ťa chápem .... u nás na SR sa to nejako moc ani nerieši. Skôr v ČR a tak ... aspoň čo ja vidím :)

   Odstrániť
 3. Odpovede
  1. :D :D :D nooo ... má to zaujímavý tvar a ide o každého fantáziu :)

   Odstrániť
 4. Mala som už 4 príchute..Najviac mi chutilo spojenie zelený čaj jahoda+guľôčky liči. Myslím si že 3,5€ je dosť, ale zas nekupujem si to každý deň takže je to úplne v pohode :) Niekomu to nechutí iba kôli tomu, že je to drahé, ak chápeš čo myslím :)
  www.yvanesalife.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. bože aj to chcem tak ochutnať :* ... Áno viem ako to myslíš :)

   Odstrániť
 5. Síce reagujem trochu neskoro, ale nedá mi to :) Tiež som o tom najprv len hrozne veľa počula a absolútne ma to nelákalo. Čaj ako taký zbožňujem, ale musí byť hlavne kvalitný. No a raz som mala cestu okolo jedného stánku, kde to predávali, tak som si to dala. Pozor, nebolo to priamo Bubbleology ale Monster tea alebo také čosi. Stredný stál asi 50 korún, čo sa mi zdalo celkom málo keď si vezmeš, že normálne to stojí okolo tých 3 eur/70 korún. Ale tamto bola proste paródia na čaj. Stačilo mi, keď som videla ako mi tam sype mlieko v prášku, už to sa mi nezdalo ale povedala som si, že asi to tak má byť. Ale fakt to bol humus, ktorý okolo čaju (a vlastne ani mlieka) ani len neletel, presladené, umelé, samá chémia a niekto sa to ešte opovažuje nazvať čajom. A to som si ho tam kúpila dvakrát s tým, že tomu ešte dám šancu, ale bolo to beznádejné, fakt zlé zlé zlé. Minule som si povedala, že skúsim Bubbleology, predsa len je to známejšia značka tak som zvedavá, už len aby som mohla porovnať. A ten mi fakt chutil. Normálne som v tom cítila čaj, aj keď som si pýtala s cukrom, neprišlo mi to presladené, akurát tá cena bola vyššia ale tak radšej dám tých 20 korún navyše a nepijem žbrndu, že? Ale tak nekupujem si to každý deň, takže radšej menej a kvalitnejšie ako viac humusu :) Jo a ako slečna nado mnou spomínala, jahoda+liči guľôčky je aj podľa mňa super kombinácia :)

  Domka Domková

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za názor ! :) Ja som ešte ten Monster stánok nestretla ale dám si pozor. Tak som rada, že nakoniec chutil. Ja idem akurát do BA zajtra, tak sa na to veľmi teším :)

   Odstrániť
 6. Bubbletea mi velmi chuti, ale musi byt od Bubbleology! Odporucam urcite studeny, mango a biela broskyna s lici zele - je to mnamka :)

  OdpovedaťOdstrániť